Polski

Duo Fortecello - muzyka klasyczna inaczej...

 

Krakowianka przy wiolonczeli i Katalończyk z granicy Francusko-Hiszpańskiej przy fortepianie, Anna Mikulska i Philippe Argenty, postanowili przedstawić swoje korzenie muzyczne, jak również te pochodzące z wielu innych kultur. Duo Fortecello faktycznie je « przedstawia » ponieważ nie tylko gra muzykę klasyczną opartą ma melodiach ludowych, ale również opowiada w trakcie koncertów anegdoty na temat każdego utworu, kompozytora, czy narodowości. Koncert « klasyczny » wychodzi ze swych sztywnych barier na spotkanie publiczności – każdy słuchacz, nie tylko ten który ma w zwyczaju słuchanie klasyki, odkrywa na nowo pokrytą kurzem muzykę, która byłam pisana ku przyjemności i wzruszeniu. Ta muzyka pop dziewiętnastego i dwudziestego wieku przenosi słuchaczy z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Muzyk we fraku okazuje się być mniej surowy niż można by go o to posądzać a brodaci kompozytorzy stają się bliscy jak sąsiedzi...

 

W swojej trzeciej już « Podróży dookoła świata z wiolonczelą i fortepianem » Duo Fortecello zaprasza na wirtuozowską podróż po Francji, Polsce, Hiszpanii, Argentynie, Czechach, Izraelu i Rosji dzięki nutom zapisanym ręką kompozytorów znanych oraz tych zapomnianych. Absolwenci jednych z najbardziej prestiżowych akademii myzucznych w Europie, Anna i Filip, prezentują wizję wymiany kulturowej zarazem kosmopolityczną i zapierającą dech w piersiach.

 

Duo Fortecello zjednało sobie, w swej zaledwie trzyletniej karierze, serca publiczności Francji, Hiszpanii, Włoszech, Norwegii, Czech oraz Węgier. W sezonie muzycznym 2016-2017 weźmie udział w takich festiwalach jak « Alba Music Festival » we Włoszech, « Festival de Sant Pere de Rodes » w Hiszpanii, « Saison Musicale de la Quintaine » we Francji, « Dolnosląski Festiwal Muzyczny» oraz wielu innych. We wrześniu 2017 Duo Fortecello odbędzie tournée po Chinach.

 

Płyta przedstwaiająca ich pierwszą « Podróż dookoła Świata z wiolonczelą i fortepianem » została wydana w lipcu 2015. Dwie pozycje są dostępne do słuchania poprzez Soundcloud :

 

https://soundcloud.com/philargenty/requibros-cassado

 

Wycinki tego programu są również dostępne na YouTube w formie klipu :

 

https://www.youtube.com/watch?v=IhZypYot86g

 

Pozostajemy do Państwa pełnej dyspozycji pod numerem telefonu 0033 684 25 45 74 oraz pod adresem mail annamikulskacello@gmail.com

 

 

 

 

Anna Mikulska

 

Anna Mikulska rozpoczyna naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im.M.Karłowicza. W 2005 roku zostaje przyjęta na Akademię Muzyczną w Krakowie do klasy Profesora Zdzisława Łapińskiego. W 2007 roku studiuje równolegle w presiżowej École Normale de Musique w Paryżu w klasie Profesora Paula Julien gdzie następnie otrzymuje Diplôme d'Enseignement Superieur. W 2010 roku kończy z wyróżnieniem swe studia z tytułem Magistra Sztuki z dziedzinie « wiolonczela ».

Podczas swej edukacji uczestniczy w master classach takich wiolonczelistów jak Anner Bylsma, Frans Helmerson, Tomasz Strahl, czy Tchaba Onczay.

 

W 2005 roku gra jako solistka z Orkiestrą Symofniczną Akademii Muzycznej w Krakowie oraz z Młodą Filharmonią Krakowską. Czynnie uczestniczy też w muzyce kameralnej – jest członkiem Cracow Royal Quartet (płyta w 2007 roku) a w 2009 roku zakłada Quatuor Volubilis z którym gra do dzisiaj.

 

W 2010 roku Anna Mikulska zostaje zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego, « Orchestra of Life » z którą odbywa tournée po Niemczech, Anglii i Francji z blisko 50 koncertami w największych salach Europy takich jak Filharmonia w Berlinie czy Royal Albert Hall.

 

Od 2012 roku jest członkiem wielu zespołów muzyki kamerlanej jak i tanga argentyńskiego – Duo Fortecello, Trio Gatti, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje głównie we Francji i Hiszpanii.

 

Pierwsza płyta jej duetu z pianistą Philippem Argenty „Tour du Monde en violoncelle et piano Op.1” została wydana w 2015 roku a kolejna jest przewidziana na 2017 rok.

 

 

 

Philippe ARGENTY

 

Po swych pianistycznych początkach w szkole muzycznej Communauté de Communes Pyrénées Cerdagne w klasie Christine Bonet Chapuis, Philippe Argenty kontynuuje swą edukację w konserwatorium regionalnym w Perpignan pod okiem Marie Christine Guichot. W 2003 wyjeżdża do Paryża aby całkowicie poświęcić się fortepianowi. W 2005 roku, po dwuletnim kursie przyspieszonym zostaje przyjęty do Conservatoire Supérieur de musique du Liceo de Barcelone gdzie studiuje przez 6 lat w klasie Profesora Stanislava Pochekina. Dyplom „Piano Performance” oraz najwyższa ocena za wykonanie drugiego Koncertu Fortepianowego Franza Liszta na fortepian i orkiestrę z wieńczy te studia w 2011 roku. Uczestniczy w wielu master classach u wielkich profesorów takich jak Jacques Rouvier, Oxana Yablonskaya, Jean Bernard Pommier, Felix Gottlieb, Joaquin Soriano...W 2005 roku wygrywa drugie miejsce w Grand Concours International de Piano de Paris » w sali Cortot.

 

Od 2004 roku Philippe Argenty koncertuje we Francji, Włoszech, Norwegii, Czechach, Hiszpanii, Andorze i na Węgrzech jako solista i kameralista. Inauguruje między innymi 36. Festiwal w Hix w 2005 roku. W 2011 roku bierze udział w tournée orkiestry „ConjuntXXI” grając jako solista drugiegi Koncert Fortepianowy Franza Liszta. W wachlarzu jego zespołów kamerlanych znajdują się między innymi Duo Fortecello, NonStop Tango Trio, kwintet z kwartetem smyczkowym, sekstet z kwintetem dętym oraz Duo Fortecello and Guests.

 

Obecnie poświęca znaczną część swojej pracy organizacji festiwali - « Festival Itinérant et Permanent les Clés du Classique », Saison « Musiques en Clain », « Saint Savin Piano & Master Classes Festival », « Concerts aux Châteaux » oraz « Jeudis du classique à Montmorillon ». Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2008 roku.

 

W 2015 roku jest zaproszony do jury konkursu Art Duo Festival w Pradze a z wiolonczelistką Anną Mikulską na trasę koncertową między Norwegią, Czechami a Węgrami. Ich pierwsza płyta „Tour du Monde en violoncelle et piano Op.1” została wydana w 2015 roku a kolejna jest przewidziana na 2017 rok. Będą też gośćmi w sezonie koncertowym 2016/2017 na takich festiwalach jak Festival de Música de Sant Pere de Rodes (Hiszpania), Art Duo Festival w Rzymie (Włochy), Alba Music Festival w Albie (Włochy), i wielu innych.

Ajouter un commentaire
Code incorrect ! Essayez à nouveau